Günümüzde en çok kullanılan sosyal mecralardan bir tanesi olan İnstagram yeni uygulama ile kullanıcılarını memnun etmeyi hedefliyor. Bu yeni eklenen özelliğin oldukça ses getireceği muhtemel. İnstagram kullanıcılarının en çok sorduğu sorular; fotoğraflarımı nasıl kırpmadan kare hale getiririm, kare olmayan fotoğrafları instagrama nasıl eklerim gibi sorulardı. İnstagram yetkilileri bu sorunlara çözüm getirmek için büyük bir adım attı.

İnstagram kare fotoğraf uygulamasına son verdi

İnstagram kullanıcılarının genel sorunu olan “kare fotoğraf uygulaması” artık tarih oluyor. İnstagram ekibi blog sitesinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor.

“Kare kadraj bizim kimliğimizin her zaman bir parçasıydı ve öyle olmaya devam edecek. Bununla beraber, anlatmak istediğiniz görsel hikâye her zaman önce gelmeli. Biz de anlarınızı istediğiniz şekilde paylaşabilmenizi daha basit ve eğlenceli hale getirmek istedik.”

İnstagram sitesinde yapılan bir araştırmaya göre yüklenen fotoğrafların sadece %20’si kare formatında çekiliyor. Buda çekilen fotoğrafların mecburiyetten dolayı kırpılması, grup fotoğraflarında yada aile fotoğraflarında herkesin kadraja girememesi gibi sorunları beraberinde getiriyordu. İnstagram yaptığı bu uygulama ile bu sorunların önüne geçmeyi hedefliyor. Amaç tamamen kullanıcı memnuniyetinin arttırılması.

Bu özelliği kullanmak için fotoğraf ekleme bölümünde, fotoğrafın sol alt köşesinde bulunan butonu kullanmanız yeterli.

İnstagram yetkililerini kullanıcılarının yorum ve şikayetlerine karşı gösterdiği bu hassasiyetten dolayı tebrik eder , bol fotoğraflı günler dileriz..