Ginko Biloba Ağacı ” Mabet Ağacı “

Ginko biloba, halk arasında bilinen ismi ile “mabet ağacı” günümüzde varlığını devam ettiren bir yakın türü yada benzer bir örneği bulunmayan, kendine has özellikleri ile dikkat çeken bir türdür. Ginko biloba ağaçlarının kökeni asya kıtasına ve genel olarak Çin’e dayanır. Budizm ve Konfiçyus teorileri ile bağdaştığından tapınaklara dikilen ginko bilobalar bu nedenle mabet ağacı olarak isimlendirilmiştir.

Ginko Biloba Yapraklarının Genel Görüntüsü

Ginko biloba ağaçlarının tohumları ancak meyve kısmından ayrıldıktan ve pişirildikten sonra sonra tüketilebilir. Meyvesi yan ürün olarak hidrojen siyanid salgıladığından dolayı yemeklere bol miktarda katılması zehirlenmeye yol açabilir. Bu yüzden Yemeklere 1 veya 2 adet atılır.

Ginko biloba tohumları cilt yüzeyinde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bunlar kızıl leke ve kabarcıklar şeklindedir. Bu yüzden tohumlar cilt ile temas etmemeli, toplanması sırasında dikkatli olunmalı ve eldiven vb. koruyucu önlemler alınmalıdır.

Ginko Biloba Meyvesi

Günümüzde ülkemizde de olmak üzere, başta Amerika Birleşik Devletlerinde ginko biloba ağaçları kültürvari olarak dikilmektedir. Oldukça hoş bir görüntüsü olan Ginko biloba ağaçları, uzun ömürlü olduğu içinde tercih edilir. Bazı tapınaklarda 1500 seneden fazladır yaşadığı tesbit edilen ginko biloba türleri mevcuttur. Kültürvari olarak kullanılacak ginko biloba bitkilerinde dikkat edilmesi gerekn bir husus vardır. Ginko biloba bitkilerinde dişi ve erkek gametler ayrı bitkilerdedir. Dişi bitkiler yaydığı kötü koku nedeni ile kültür bitkisi olarak tercih edilmez.

Ginko biloba bitkileri için bir diğer önemli husus ise ağaçların dayanıklılığı konusundadır. Bu ağaçların dayanıklılığını kanıtlayacak en önemli örnek ise Hiroşima’da patlayan atom bombasıdır. Hiroşima’da patlayan atom bombasının ardından neredeyse bütün bitki türleri yok olurken Ginko Biloba türü yetişmeye devam etmiştir.

Biyolojik yönden sınıflandırmasını yapmak gerekirse;

Plantea: Ginkgophyta

Classis: Ginkgopsida

Ordo: Ginkgoales

Familia: Ginkgoaceae

Cins: Ginkgo

Sp: Ginkgo biloba

Tıp yada Alternatif Tıpta Ginko Biloba Kullanımı

Ginko biloba yapraklarının özü flavnoid ve ginkgolidler içermektedir. Bunlar eczacılıkta yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Alzaimer, hafıza güçlendirme, başdönmesi, zihinsel konsantrasyon gibi çeşitli rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Ayrıca radyasyona karşı faydası deneylerle ispatlanmış, bunun yanı sıra enerji verdiği de kanıtlanmıştır. İleri yaştaki insanların kullanması tavsiye edilir.

Yorum yapın