Kısa Dönem Askerlik Ankara Mamak MEBS Acemi Birliği İzlenimlerim (361KD-B)

Şuan devam eden askerlik görevimde gözlemlediğim kadar bilgi vermek ve yeni gidecek arkadaşlara yardımcı olmak istedim.

Haziran 2015’de askerlik şubesine başvuru yaparak askerlik görevimi yapmak istediğimi belirttim. İkamet ettiğim yer İstanbul / Üsküdar olduğu için Selimiye’de bulunan askerlik şubesinden işlemlerimi tamamladım. Evrak olarak istenen fotoğraf (4 adet), kimlik, mezuniyet belgesi yada diploma zaten yanımda idi. Ön başvurunun ardından askerlik şubesinden verilen evrak ile birlikte aile hekimine muayene oldum. Bu işlemin ardından tekrar askerlik şubesine giderek başvuru işlemini tamamladım.

Şunu belirtmek isterim, asteğmen statüsünde 12 ay askerlik yapmak istemediğim için komando eğitimi istiyormusunuz sorusuna “Hayır” şıkkını işaretledim.

Merak ve heyecan dolu bekleyişle kasım ayında askere gitmeyi beklerken (361 KD-A) olarak, B grubu çıkmasıyla biraz hayal kırıklığı oldu doğrusu. E-Devlet’ten baktığım sonuç kağıdında Ankara – Mamak MEBS OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI acemi birliğim, 5 INCI KOR. GIDA KONT. MFZ. K.LIĞI Tekirdağ / Çorlu ise usta birliğim idi. İnternetten yaptığım araştırmalarda pek kayda değer sonuç bulamadım. Bu yüzden ayrıntılarını birkaç yazı başlığı altında toplayacağım.

Sınıflandırma Sonucum Bu Şekilde İdi
Sınıflandırma Sonucum Bu Şekilde İdi

Klasik asker alışverişi sonrası ( bu alışveriş listesine ayrı bir başlıkta değineceğim, çünkü bazı aldığınız yada almayı unuttuğunuz şeyler size çok sıkıntı yaratabilir. ) konvoyumuzu yaptık ve Ankara’ya doğru yola çıktık. Ben teslim günüm olan 18 aralıkta saat 1 gibi teslim oldum. Bazı kişiler 5 gibi teslim olun vs. Gibi şeyler yazmışlar. Aç bir şekilde geceyi geçirip kıyafetlerinizi almadan kalmak istiyorsanız 5’te teslim olabilirsiniz .

Ankara Mamak merkezde bulunan kışlaya gittiğimde mehter marşı, lokum ve kolonya ile karşılandık. Pek arama yapılmadı. Telefon vb. sokulmaya müsait idi. Ben buna rağmen internetten aldığım klasik kamerasız ve şarjı uzun süre giden bir telefon götürmüştüm. (Risk almayı sevmem 🙂 ) . İçeride gösterilen ilgi alaka ve sıcaklık havanın soğuğunu unutturdu. İnanın bana acaba ne olacak, bana Nasıl davranacaklar stresine hiç gerek yok. Ardından listelerden birlik ve tabur bilgilerimize bakıldı ve yatakhanelerin yolunu tuttuk. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşün ardından binaya ulaştık. Eğer Ankara Mamak acemi birliğiniz ise meşhur “Keçi Çıkmaz” Yokuşu’nda yarım saatlik bir yürüyüşe hazır olun. Ve inanın bana çok zorlayıcı bir yolculuk.

Binaya ulaşılmasının ardından sivil eşyalar bırakılarak, askeri eşyaların alımı için sıraya girdik. Çok yoğun bir sıra ile karşı karşıya kaldık. Bunun nedeni Ankara mamakta kısa dönem askerlik için gelen yaklaşık 6000 kişi bulunması idi. 2 saatlik beklemenin ardından saat 4 gibi kıyafetlerimizi aldık. (Askeriyenin verdiği Ürünleri ayrı bir başlıkta yazacağım). Akşam yemeği ve iştima ardından istirahate geçtik. O gün anladım ki acemi birliği benim için soğuk ve beklemekten ibaret olacaktı..

Ankara’nın felaket soğuğu sabah ayazı ile birleştiğinde çok can yakıcı olabiliyor. Eğer kışın gidiyorsanız soğuğa karşı olabildiğince tedbirli olmalısınız. Alınan sık iştimalar, yemekhane sıraları vs. Hep dışarıda beklemeyi gerektirdiği için soğuk en büyük düşmanınız.

Telefon konusuna değinmek gerekirse, telefonun sadece kamerasız ve internet özelliğinin olup olmadığına baktılar. Askercell mi değil mi diye bakılmadı. Sivil hat sokmak mümkündü. Ancak onu da 5 ten sonra kullanabiliyorsunuz. İçeride hat ve telefon satışı 3-4 gün sonra başlıyor. Telefon şarjı için priz konusu çok sıkıntılı. 25 kr. ile çalışan şarj istasyonları mevcut ama onlarda çok kısıtlı.

Kahve ve şarj otomatları bozuk para ile çalışıyor. Bu yüzden bozuk para konusunda tedbirli gitmenizi şiddetle öneririm. Askeriyede bozuk para hayat kurtarır.

Askeriye ve Bozuk Para

Bir diğer önemli husus ise Ziraat Kart. Askeriye’de var olan saçma sapan bir sistem yüzünden kantinde ziraat banka kartı dışında herhangi bir şey ile alışveriş yapmak mümkün değil. Gittiğinizde ziraat kart veriliyor falan ön kart yaklaşık 1 hafta sonra, asıl kartlar ise acemi birliğinin sonuna doğru geliyor. Bu süreç içerisinde alışveriş yapmak da doğal olarak mümkün olmuyor. Bu kartları almak için askeriyede beklediğiniz sıra da cabası tabi. Ben bu anlattıklarımı öngörerek ziraat hesabı açarak gittim ve çok rahat ettim. Sizinde ziraat hesabı açarak gitmenizi öneririm.

Ziraat Hesabı Askeriye

İşin askerlik kısmına gelirsek. Spor hareketleri , koşu, sürünme vs. bir şey olmadı. Belli başlı eğitim konuları anlatıldı. Mevzi alma, silahlı silahsız hareketler, yanaşık düzen eğitimi gibi basit konular. Bunu dışına geneli yemin töreni provaları ile geçiyor. Nedir bu provalar derseniz; yürüyüş, marş ezberleme, tören provası vb. Zaten alt tarafı 21 gün su gibi akıp geçiyor.

Yemekhanede yemekler özel bir firma tarafından yapılıyordu. Gayet iyiydi. Bu konuda hiç sıkıntı yaşamadık. Zaten askeriyede köfte, döner vb. Fast food ürün satışları mevcuttu. Fiyatları da gayet makul tabiki.

Koğuşlar 30 kişiydi, ayak kokusu ve horlama ile mücadele gerektiriyor. Horlamaya karşı eczanelerde satılan kulak tıkacı birebir. Kesinlikle tavsiyemdir.

Yemin töreni her insanı yaşaması gereken bir duygu. Provadan çok farklı oluyor inanın. Birazda yorucu tabi. Yemin töreninin ardından ailelerle görüşmek için 10 dakikalık bir Zaman tanınıyor ve ardından eşyaları almak için koğuşlara gidiliyor.

Acemi birliğinin ardından 3 seçenek var.

Direk usta birliğinize gitmek
12 gün yasak izin Hakkınızdan olan dağıtım izninizi kullanmak(İzin kullandığınız süre askerliğinize eklenir. Örneğin ben 3 gün izin kullandım. Kullanmayan arkadaşlarımdan 3 gün daha geç çıkacağım)
Evci izni kullanmak.
Evci iznine değinmek istiyorum. Evci izni kullanmak için; anne, baba yada eğer evli ise abi, abla yada kardeşin gelmesi şart. Cuma günü yemin töreninin ardından çıkılır. Garnizon terk yasaktır. Yani Ankara’da askerlik yapıyorsanız Ankara dışıma çıkamazsınız. (Tabi ki çıkanlar oluyor) Ardından pazar akşamı acemi birliğinize teslim olup. Pazartesi sabah usta birliğinize çıkmak için yola çıkıyorsunuz. İzinde olduğunuz sürede de asker sayılıyorsunuz. Yani askerliğiniz uzamıyor.

Ankara mamakta askerlik yapmanın zorluğu pek yok. Ancak bir kaç kısa tavsiye altında toplamak gerekirse;

Kışın gidiyorsanız soğuğa karşı çok hazırlıklı olun
Hasta olmamaya çalışın, revir kısmı çok sıkıntılı. Gidip iyileşen görmedim. İlaç alamayan çoktu.
Keçi çıkmaz bayırını defalarca çıkmaya hazır olun.
Kantin Ürünleri sıkıntılı olduğundan vereceğim listeyi mümkün olduğu kadar temin etmeye çalışın.
Şimdilik bu kadar, devamı gelecek..

Yorum yapın